yolo & carpe diem Nagyon sok ehhez kapcsolódó véleményt és cikket láttam már a Gportálon, de még ennél is több lap mottójában/designjában/leírásában találkoztam a kifejezéssel. Azt hiszem, itt az ideje, hogy én is összefoglaljam, amit sikerült a kifejezés eredetéről és jelentéséről összecsipegetnem, és persze, a véleményemnek is hangot adok.
MIT IS JELENT A "YOLO" ÉS HONNAN INDULT A HISZTÉRIA?
A "YOLO" kifejezés gyakorlatilag a "You Only Live Once" ("csak egyszer élsz") szókapcsolatnak a rövidítése, melyet először Drake rapper szájából hallhatott a nagyvilág. A The Motto című dalban van egy olyan sor, hogy "you only live once, that's the motto - yolo". Persze, akinek van egy ici-pici kultúrája, az már találkozott a "carpe diem" kifejezéssel ("élj a mának"). Tehát a YOLO gyakorlatilag a carpe diem mottó tökéletesen elbutított verziója, úgy csomagolva, ahogy arra a szintén tökéletesen elbutult amerikai fiataloknak szükségük van. A "csak egyszer élsz" kifejezés egyébként eredetileg arra vonatkozik, hogy az embernek egy élete van, és abból az egyből kell kihoznia a maximumot - úgy élni, hogy halála után hátrahagyjon valamit; hogy az élete annyira legyen teljes, amennyire lehet. Az "élj a mának" pedig éppen azt jelentené, hogy amit ma megtehetsz, tedd is meg, mert ki tudja, mi lesz holnap? Klisék, persze, közhelyes gondolatok így nyersen, meztelenül, de ha belegondol az ember, egy komoly életigazság rejtőzik mögöttük. Még azzal sincs baj, ha az ember gyermeke kipróbál ezt-azt fiatalkorában, azzal a felkiáltással, hogy "mi van, ha holnap elüt a busz, és még soha nem szívtam füvet?", de az a lavina, amit a YOLO elindított, már egyáltalán nem az egészséges vagy egy kicsit káros kategória.
A YOLO, MINT TINÉDZSER-ŐRÜLET
A YOLO, a fent említett mottókkal ellentétben sokkal inkább úgy értelmezhető (és értelmezett), hogy minden őrültségre feljogosít: szex egy bárban felszedett idegennel 16 évesen, hatalmas ivászatok, drog, értelmetlen divattetoválások, stb. Hogyha valami hülyeséget csinálsz, nem is kell vállalnod a felelősséget, elég megrándítani a vállad és odahajítani: "yolo".
De van egy vékony határvonal a bátorság és a hülyeség között. A fiatalok nagy része mindigis hajlamos volt ezt elfelejteni, és én nem tudom eldönteni, hogy csak most, a YOLO miatt lett ennyi hülye tinédzser, vagy eddig is voltak, csak nem volt menő a hülyeség? Ha jobban belegondolok, az utóbbi mellett tenném le a voksomat.
A POZITÍV YOLO
Sokan mondják, hogy a YOLO tulajdonképpen egy jó gondolat, hogyha az ember jól értelmezi... Nekem erről az a véleményem, hogy ha az ember "jól értelmezi" ezt a kifejezést, akkor nem a YOLO-t, hanem mondjuk a carpe diem mottót használja. Intelligencia- és kultúrahányados kérdése az egész. Ha nekem elkezdi magyarázni valaki, hogy milyen szép gondolat is a YOLO, hiszen a lényege, hogy egyszer élünk, érezzük jól magunkat, szeressük az embertársainkat, legyünk bátrak, ne féljünk a kalandoktól, az újdonságoktól stb., akkor én értetlenül nézem, hogy egy intelligens embernek mégis akkor miért egy ilyen hülyeség a mottója?
A SZARKASZTIKUS YOLO
A YOLO szarkasztikus, ironikus használata személy szerint a kedvencem, hatalmasat tudok derülni az ilyen vicceken. Végezetül hadd mutassak nektek is néhányat, hogy mosolyogjatok ti is megvetően ezen az egészen:
Showering with all my clothes on...#YOLO
Putting red bull in your cereal #YOLO
I feed the animals in the zoo #YOLO
Drawing without an eraser #YOLO
Drinking coffee at 2 AM #YOLO
Coke and Mentos #YOLO
Watching porn without headphones #YOLO
|
Basszus, a YOLO nem Youth Obeying Lucifer's Orderst jelent? Lesz egy kis magyaráznivalóm a következő napokban...
:DDDDDDDD