#hogyan legyünk jó bloggerek? amikről néha elfeledkezünk 
A sorozat második részében olyan dolgokra fogom felhívni a figyelmeteket, amelyekről rendszeresen elfeledkezünk - pedig valójában fontosabbak, mint gondolnánk, és sok későbbi kellemetlenségtől megóvnak, vagy legalábbis a segítségünkre vannak. Ez természetesen csakis az én véleményem, elfogadom, ha te másképp gondolod, de kérlek, te is fogadd el az én látásmódomat!
+ KREATÍV CÍMEK
Mindenhol vannak divatos és kevésbé divatos témák. Csak egy szót ejtek a fansite-okról: jelenleg a Nina Dobrev-őrület hágott a tetőpontra, ezért elég sok Ninával foglalkozó lap jön létre, G-Portálos berkeken belül is. Épp ezért mindenki egyedi címre törekszik, de mivel az egyszerű címek gyakran már foglaltak, megjelennek a HeyNina, ItsNina, NinaDaily típusú címek. Ezek azok a szavak, amiket már megszokásból tesz az ember a lapcímébe - és alapjáraton ezzel nincs is semmi bajom, viszont ha egy különlegesebb lapcímmel találkozom, mindig kattintok, még akkor is, ha nem szeretem az adott előadót. Ugyanígy vagyok a blogokkal is: az ItsMe, ItsAshley, DearDiary típusú címek nem igazán fognak meg, és nem is hajt a kíváncsiság, hogy rájuk kattintsak. De ha egy ötletes blogcímmel találkozom, nyomban kialakul bennem egyfajta pozitív előítélet, és biztos, hogy megnézem a blogot!
+ KOMMENTLEHETŐSÉG
Hogyha írsz valamiről egy cikket vagy véleményt, azt azért teszed, hogy megoszd másokkal a gondolataidat, nem? Ezzel máris feltélezed, hogy másokat is érdekel a téma - ebben az esetben pedig másnak is megvan a véleménye róla. Hogyha esetleg a te cikked világított rá valamire, amit azelőtt nem gondoltam, vagy ha bármilyen gondolatmenetet elindít bennem a bejegyzés (márpedig ha jó bejegyzés, akkor kivált valamilyen reakciót), azt szeretném megosztani veled. Ugyanakkor mások nézőpontja a te javadra is válik: megvizsgálhatod az adott témát egy másik szemszögből, tehát te is tanulsz belőle. Ugyanígy tanulsz abból is, ha az olvasó kijavít valamit a cikkedben, vagy tippeket ad.
+ EGY MODUL RÓLAD
Hogyha nincs is egy külön rész kis modulokkal rólad, akkor is érdemes pár szót mondani magadról. Ha személyes blogot írsz, ez adja magát, de ha valamilyen témában blogolsz, mondjuk kritikákat írsz, akkor is érdemes bemutatkozni az olvasóknak. Így nem csak kellemesebb lesz a légkör (az olvasók tudják, hogy kivel beszélnek), de az információkkal alá is támaszthatod, amiről írsz. Pl. ha egy fényképezéssel foglalkozó lapod van és fényképészetet tanulsz, sokkal hitelesebbek lesznek a szavaid. Érdemes esetleg egy képet is feltöltened, így még közvetlenebb lehet a hangulat.
+ KÉPEK A BEJEGYZÉSEKBEN
Milyen magazint olvasol szívesebben: egy képekkel teli, színeset, vagy egy száraz, csak szövegből állót? Ugye? Ha személyes bejegyzéseid vannak, mellékelj egy képet, ami lefesti a hangulatodat. Ha egy filmről írsz, mindenképp érdemes pár screenshotot mellékelni. Ha egy előadóról, szintén, így azok is felismerik, akik esetleg azelőtt nem hallottak róla, de már látták valahol.
+ HASZNÁLD A "BŐVEBBEN" LINKET
Főleg akkor, ha egy képes inspirációs posztról van szó, hihetetlenül zavaró tud lenni, ha kilométereket kell görgetni, ezért érdemes az ötödik fotó után beszúrni a Bővebben linket. De ez a hosszabb bejegyzésekre is ugyanígy érvényes! Lehet, hogy az a poszt épp nem érdekli az olvasót; lehet, hogy már olvasta egyszer, és nemcsak lehúzza a főoldalt a végtelenségig, de zavaró is lehet, hogyha sokat kell görgetni. Ha valakit érdekel a bejegyzés az első 2-3 bekezdés alapján, akkor biztos, hogy kattintani fog a Bővebbenre, hogy végigolvassa.
+ ÉRDEKES BEJEGYZÉSCÍMEK
Sokszor semmi közük a bejegyzéscímeknek ahhoz, ami bennük van - pedig ez egyértelmű kellene hogy legyen, nem? Ha egy személyes blogról van szó, más a helyzet, de ha egy magazint szerkesztesz, akkor fontos, hogy a cím utaljon a tartalomra, hiszen az olvasó az alapján dönti el, hogy érdekli-e a bejegyzés vagy sem. Érdemes kreatív címeket használni, pl. ha a Büszkeség és balítélet és a zombik könyvről akarsz írni, akkor adhatod címnek azt, hogy Jane Austen esete a zombikkal. Mennyivel figyelemfelkeltőbb!
+ HASONLÓ BEJEGYZÉSEK
Ez egy nagyon hasznos lehetőség (bár GP-n, azt hiszem, még nem lehetséges), hiszen ha az olvasónak tetszett az adott cikked, egyből kattinthat a következőre ugyanabban a témában, anélkül, hogy végig kellene böngésznie az archívumot.
+ OFFLINE ELÉRHETŐSÉG
Érdemes megadni az e-mailcímedet, hiszen az olvasóknak lehet olyan kérdésük/kérésük, amit nem akarnak kommentben vagy a chatben feltenni. Így, ha valaki szeretne valamit, nem kell megvárnia, amíg a chatben megadod a mailcímedet, hanem nyomban küldhet neked egy e-mailt.
+ BLOGNÉV ÉS URL
Most, hogy ingyenes a regisztráció a GP-n, könnyen kiküszöbölheted azt, hogy a blogod URL-je MileyCyrusOnline.gportal, miközben már régen semmi köze Miley-hoz. Engem ez nagyon tud zavarni, és neked is rossz, hiszen ha mondjuk írsz valakinek a chatjébe, én meg ráviszem az egeret a nevedre, alul látom, hogy Miley-s URL-ed van és arra következtetek, hogy róla szól a lapod. Holott ha tudnám, hogy egy blogot vezetsz, valószínűleg kattintanék is.
|
Hiába, manapság az "angolság" a menő, ami már néha felidegesít. Jó, nekem is angol a címem, meg álatlában angol szövegekkel díszített képeket rakok fel, de úgy vagyok vele, (és ez most nagyképűen fog hangzani, de nem érdekel, ha megköveztek is :P ), kémia-angol szakos vagyok, és ezért megtehetem.
De nem egyszer volt már, hogy fedeztem fel akár nyelvtani, akár más hibát, nem szóltam, mert akkor még én lettem volna a paréj, hogy mit tudok én, hogy beleszólok, ő hogy ír le egy szót, vagy még beadta volna nekem, hogy direkt írta nyelvtanilag helytelenül, hogy ezzel is felkeltse a figyelmet. Bennem csak a sárkányt keltette fel. :D Szóval ezen embereknek csak azt mondanám, hogy előbb tanuljanak meg rendesen angolul és/vagy, ha valamiben nem biztosak, nézzék meg egy könyvben, vagy keressenek rá a neten. Legalább okosodnak egy kicsit. ;)
Blogolás terén nyilván nekem is van még mit tanulnom, pl. a bővebbent többször is ajánlott lenne használnom, mert tényleg nem biztos, hogy az aznapi lélekbúvárkodásom témája mindenkit érdekel, aki a lapra téved. Talán egyszer változtatok rajta. :D
Igen, a rossz angolság! Nem is tudom, hogy maradhatott ki, én is a falra mászok tőle, de én mindig belejavítok, nem tudom megállni. :D
Nos igen, ha csakis személyes, lélekbuvárkodós posztokat ír az ember, akkor nem feltétlenül szükséges a Bővebben, mert az ő látogatóit valószínűleg tényleg azok a bejegyzések érdeklik, viszont ha más is van a lapon, már más a helyzet. :P