#hogyan legyünk jó bloggerek? az egyedi design 
Mindig nagy kérdés Gportálos berkekben az, hogy lehet-e egyedi designt alkotni. Rengeteg ilyen cikket olvastam, mert mindig érdekelt a dolog. Az alaphozzáállás természetesen az, hogy nem lehet, mert 1, a Gportál kötött, határai vannak, 2, ha van is valakinek egyedi ötlete, rövid idő alatt divat lesz. Mindkét kijelentés teljesen helytálló, de én így is azt mondom, hogy lehet különleges designt alkotni, mindig van valami olyan, amit Gportálon még nem láttunk - és nem kell az elrendezésről vagy a kódolásról beszélni, elég ha csak egy kreatív fejlécet csinálsz. Most erről szeretnék beszélni - hogy hogy lehet egyedi dolgot alkotni GP-n.
MIT IS JELENT EGYÁLTALÁN AZ EGYEDI KÜLSŐ?
Mint mondtam, az egyedi design nem feltétlenül azt jelenti, hogy valami olyat csinálsz, amit még soha nem láttunk Gportálon (megjegyzem, ez sem teljesen lehetetlen, de elrendezés-ügyben már tényleg mindent kipróbáltunk, kezdve a két sor oldalsó modultól a Tumblr-kinézetekig). Elég egy különleges fejléc, ami nem csak pár kép összemosásából áll: példa erre a Square-of-Books jelenlegi kinézete. Hogy egy kicsit szájbarágós legyek, miért egyedi ez? Azért, mert a fejléc nem a megszokott Gportálos fejléc (értem ezt a pár összemosott képre vagy a HTML-szerű fejlécekre), hanem egy teljesen más megoldást, elrendezést használ. És bár hasonló ötletekkel már találkoztunk, nincs elterjedve, nem divatos - tehát az egyedi design első és legfontosabb ismertetőjele: nem divatos. A hátteres designból is rengeteg dolgot ki lehet hozni, ehhez hadd hozzam fel példának a DreamDiary jelenlegi designját. Miért egyedi? Már maga a háttér elképzelése, ez a kollázsos módszer sem megszokott, a pöttyös háttér és a rajzok csak még különlegesebbé teszik. De ami igazán egyedivé varázsolja a kinézetet, az a navigáció, cserék stb., amelyek szintén a háttéren, rajzok formájában valósul meg. Én ezt egy hihetetlen jó és kreatív ötletnek tartom, ezzel sem találkozunk minden sarkon. Az elrendezéssel is a végtelenségig lehet játszani, erre nagyon jó példa a BrutalLove mozaikos kinézete. Miért egyedi? Erre tényleg szükséges rámutatnom? Csak nézzétek meg. :) És végül, de nem utolsó sorban, a kisképes (értsd: nincs fejléc, csak képek az egyes oldalmodulokban) designban is lehet különlegeset alkotni, ami kell hozzá, csak egy érdekes képmegoldás (pl. az egyik kép színes, a másik fekete-fehér, vagy kör alakban vágod ki őket, vagy egy érdekes textúrát, brush-t raksz rájuk).
A Bővebbenre kattintva tovább olvashattok.
Tehát most, hogy felsoroltam néhány kiemelkedő példát, itt az ideje, hogy konkrét ötleteket is adjak, nem? Bár ez már önmagában is ellentmondásosnak tűnik, hiszen az egyedi design attól igazán egyedi, hogy a te kis fejecskédből pattan ki az ötlet, a te személyes stílusodat közvetíti. De vannak olyan dolgok, amelyeket felhasználhatsz erre, és, bár alapdolgokról van szó, máris különlegesebbé teszik a designodat.
1. A TE SZEMÉLYES STÍLUSOD
Hogyha blogot szerkesztesz, akkor egy nagy szeletet adsz magadból az olvasóknak. A te személyes érzéseidet, gondolataidat, nézőpontodat osztod meg, a saját kis világodba engedsz bepillantást. Szóval érdemes a saját kis világodat olyanná varázsolni, amilyen te vagy. Ha nem szereted a virágokat, akkor nem csinálsz rózsás designt, csak azért, mert az divatos. Ha nem hallgatsz Selena Gomezt, akkor nem csinálsz Selenás designt a blogodra, csak azért, mert az trendi. Viszont mondjuk szeretsz egy olyan sorozatot, ami nem folyik a csapból is (pl. PLL, mert olyan design rengeteg van), így fogod magad és készítesz egy külsőt Dexteres képekből, legjobb esetben screencapekből (lefényképezett jelenetek). Vagy szereted a Nightwish-t? Akkor csinálsz egy designt Nightwish-es képekből, és nem döntesz inkább Miley Cyrus mellett, azért, mert úgy gondolod, hogy akkor többen látogatnak majd. Persze, a személyes stílus nem merül ki a design témájában.
Ott van az elrendezés is. Ha jobban szereted az egyszerűséget, és nem érzed jól magad egy nagy, fényes, csillogó designban, akkor nyilván nem csinálsz olyat, csak azért, mert az menő. Akkor inkább a kisképes elrendezés a neked való. Persze, te érzed, te tudod, hogy mi az, ami a legkényelmesebb és ami a legtöbbet hozza ki belőled. És ott van a színvilág. Ebben nagyon sokat segíthet az aktuális hangulatod: ha már napok óta szarul érzed magad, akkor csinálhatsz egy sötét designt, hogy tükrözze ezt, vagy éppen egy vidám színeset, hogy jobb kedved legyen, ha feljössz a lapra. A kedvenc színeid is nagy segítséget nyújthatnak design-tervezéskor. Nem kell félni a meghökkentő, különleges színösszeállításoktól, a narancs-pink-kék már egy kicsit unalmas, ahogy a pasztellrózsaszín-lila-pasztellkék is (mondja az, akinek egy pasztelles design van a lapján...). Hadd mutassak pár érdekes, bátor színösszeállítást, amelyek önmagukban is egyedivé teszik a designt, mert nem sokan használnak hasonló színeket:


Ezzel csak arra akarok utalni, hogy a látszólag össze nem illő színek megfelelő arányban való összerakása csodákra képes.
2. APRÓ ÚJÍTÁSOK AZ ELRENDEZÉSBEN
Az én véleményem az, hogy nem kell 100%-os egyediségre törekedni, mert az már-már lehetetlen. Olyan apróságokra kell figyelni, amit nem láthatsz minden második oldalon, de nem baj, ha előtted már használtak hasonló elrendezést. Gondolok itt arra, hogy a modulcímek háttere más-más színű, vagy egy táblázatkóddal dupla modulcímeket csinálsz, a felső sorban a főcím, alatta egy alcím, esetleg egy különleges betűtípus - a lényeg, hogy ne korlátozd magad az ötletelésben arra, hogy mit tudsz megoldani és mit nem, mert egy kis keresőmunkával az Aranymeli-n vagy az AR Design-on szinte bármi megoldható.
3. KREATIVITÁS ÉS INSPIRÁCIÓ
A kreativitás szerintem nem egy tanulható dolog, vagy benned van, vagy sem. De mindenkinek segítségére lehet egy kis inspiráció. Az inspiráció pedig nem az, hogy egy neked tetsző designt szinte teljesen lemásolsz. De meríthetsz ötleteket - olyan szinten, hogy pl. meglátod a vízfestékes brusht a fejlécemen, és ennek hatására vízfestékkel festett képeket, illusztrációkat választasz modulképeknek. De az inspirációt nem csak egy másik design hozhatja meg. Nézegess képeket WeHeartIt-on (vagy bárhol máshol), hiszen rengeteg ötlettel megörvendeztethetnek. Íme egy példa:

Végezetül pedig csináltam egy kis közvéleménykutatást, lássuk az eredményeket:
- "Szerintem csak úgy ha kicsi HTML-t is beleviszel. Az ilyen sima gp-s dizikkel már semmi egyediséget nem lehet mutatni."
- "szerintem lehet, csak nagyon nehéz előrukkolni valami teljesen újjal. utána meg persze nem sokáig lesz egyedi, főleg ha jó az ötlet
ami viszont biztos, hogy lehetnek egyedi elemek egy kevésbé egyedi dizájnban is. csak ki kell találni"
- "szerintem ma már szinte semmi nem egyedi, lehet, hogy elő tudsz drukkolni valami forma bontóval, de szerintem ez is ink. html-en jellemző - talán még szín világban lehet egyedibbet alkotni - de elrendezésre szerintem kevés az esély"
- "lehet. Elrendezés, kreatív ötletek kreatív megvalósítása, stb. Mindenhol lehet egyedit alkotni, csak akarni kell. De itt most nem is azon lenne a hangsúly, hogy most vért izzadj azért, hogy egyedit alkoss. Az a lényeg, hogy az egész design te magad legyél, hogy egybeolvadj a munkáddal. Aki rápillant majd a designodra azt mondja: Ez olyan xy-os (twilis, stb.) és egy pillanatra érezze azt, ami te vagy. Ez a jó és egyben ijesztő a designban, mint művészeti ágban."
- "én szeretem, ha valaki azt mondja a dizájnomra, hogy 'ez olyan miás', viszont a napokban kaptam olyan véleményt is, (én legalábbis úgy értelmeztem) hogy egy idő után uncsi ha a 'miás' stílusjegyeket minden dizájnomban fel lehet ismerni, és azokat ötvözöm új dolgokkal. szerintetek ez hogy van? mármint meddig lehet 'ismételni önmagadat' úgymond? szóval ha vannak olyan elemek, amiket minden dizájnomban fel lehet ismerni, hozzám tartoznak, és újra-újra feltűnnek, akkor az lehet unalmas? kicsit olyan érzés ez nekem, mintha valaki az aláírásomra mondaná azt, hogy "írd már máshogy a neved, uncsi hogy mindig ugyanilyen"
- "szerintem nem feltétlenül unalmas. A változatosság gyönyörködtet, de ugyanakkor kedvesen megmosolygunk egy ismerős elemet, mert attól rögtön nem tűnik olyan idegennek az adott design, hanem kicsit személyközelibb lesz. Nekem ez a véleményem. Az én designjaimról is mindig lerí, hogy én csináltam őket, főként azért, mert én minden dühömet, keserűségemet, örömömet, MINDENT beleölök a munkáimba. (és itt most nem csak webdesignra értem) Én ott akarok élni minden designom, plakátom, stb. minden egyes porcikájában. Kicsit olyan, mint az az elmélet, hogy ha hírnevet szerzel, akkor 'halhatatlan vagy' (visszafogom magam, mert rengeteget tudok erről dumálni)"
- "én imádom felfedezni a szerkesztők saját stílusjegyeit egy-egy kinézetben, szóval nekem egyáltalán nem unalmasak Mindig pozitív jelző, ha valakinél azt írom például, hogy ez olyan terézkés let"
- "szerintem nem attól egyedi egy design, hogy olyat még sosem látott a világ.. hanem attól, hogy a te stílusod alapján készítetted, illetve a te ötleted valósult meg benne. mondhatni a sajátos kézjegyektől lesz szerintem egyedi"
|
Én is mindig megcsodálom, ha valaki kiemelkedőt alkot, de sajnos manapság ebből egyre kevesebb van, arról nem is beszélve, hogy sokan a tartalmat sokkal többre értékelik, mint a kinézetet(ez nem baj, csak nem kell átesni a ló túloldalára).
Sajnos sokunknál az a helyzet áll fenn, hogy megálmodunk egy viszonylag egyedi kinézetet, de végül a megvalósításánál akadályokba ütközünk. Ez olyan igazságtalan...